آموزش جامع نرم افزار حسابداری دودوتا

سامانه مودیان در نرم افزار حسابداری دودوتا

سامانه مودیان یک سامانه ثبت و مدیریت اطلاعات مالی و یکی از ابزارهای کاربردی برای شفاف سازی مالیاتی است  که  جهت جلوگیری از فرار مالیاتی  و فعالیت های زیر زمینی توسط سازمان امور مالیاتی کشور طراحی شده است. هدف از طراحی این سامانه جمع آوری اطلاعات مربوط به مودیان  جهت تسهیل انجام تکالیف مالی، رونق اقتصادی و بهبود اوضاع کسب وکار برای مودیان مالیاتی است.

  • باتوجه به اطلاعیه سازمان امور مالیاتی تمامی افرادی که مشمول اجرای قانون پایانه های فروشگاهی هستند موظف به ارسال و  صدور صورتحساب الکترونیکی فروش به سامانه مودیان می باشند. شما مودیان گرامی جهت بهره مندی از تسهیلات و مشوق های مالیاتی و همچنین جلوگیری از وضع جرایم متعلق می توانید با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی جهت پیگیری و نحوه انجام ان اقدام فرمایید .

مشمولین سامانه مودیان:

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که صاحب کسب و کار هستند و با نام خودشان فعالیت می کنند و همچنین کلیه اشخاص حقوقی که دارای شرکت یا موسسه با کد اقتصادی و شناسه ملی هستند موظف به ثبت نام در سامانه مودیان می باشند.

مراحل  ثبت نام در سامانه مودیان

1- ثبت ناتم در نظام مالیاتی و تشکیل پرونده:

برای ثبت نام در سامانه مودیان باید از قبل در نظام مالیاتی ثبت نام و پرونده مالیاتی تشکیل داغده باشید اما اگر هنوز پرونده مالیاتی خود را تشکیل نداده اید نگران نباشید با مراجعه به سایت my.tax.gov.ir می توانید پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهید.

2- دریافت گواهی امضای الکترونیک:

با مراجعه به سایت gica.ir و انجام مراحل ثبت نام و احراز هویت می توانید گواهی امضای الکترونیک خود را دریافت کنید. هدف از کسب امضای الکترونیک دریافت کلید شناسه ی یکتای حافظه مالیاتی جهت استفاده از سامانه مودیان است.

3- دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی از طریق کارپوشه سامانه مودیان:

بعد از مرحله ی کسب امضای الکترونیک برای دریافت شناسه ی یکتای حافظه مالیاتی خود باید ابتدا از طریق درگاه ملی خدمات مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir به کارپوشه ی خود وارد شوید که سازمان امور مالیاتی برای همه ی افرادی که پرونده مالیاتی دارند کارپوشه ی مودیان را ایجاد کرده است.

در این قسمت با کلیک بر روی گزینه ی( شناسه های یکتای حافظه مالیاتی) امکان بارگزاری فایل کلید عمومی و دریافت شناسه ی یکتای حافظه مالیاتی برای شما فراهم می شود.

  • لازم به ذکر است که نرم افزار دودوتا جهت سهولت در انجام این فرایند اقدام به طراحی یک آیتم منحصربفرد جهت دریافت گواهی امضای الکترونیک و کلید شناسه یکتا حافظه مالیاتی شما مودیان مالیاتی کرده است.

4- دریافت شناسه کالا و خدمات:

شناسه کالا و خدمات کدهای هستند که سازمان امور مالیاتی به کالاها اختصاص داده است که شامل شناسه عمومی و خصوصی کالا و خدمات است.

برای دریافت این شناسه به سایت  stuffid.tax.gov.ir مراجعه کرده و شناسه کالا و خدمات خود را دریافت کنید.

ارسال صورتحساب به سامانه مودیان:

پس از انجام  مراحل ذکر شده  و ورود به سامانه مودیان مالیاتی، شما می توانید  صورتحساب های خود را به صورت  الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال کنید. برای ارسال صورتحساب خود به سازمان امور مالیاتی می توانید از ۳ روش زیر  استفاده کنید:

  • ارسال مستقیم توسط مودی

  • ارسال توسط شرکت های معتمد

  • ارسال توسط سامانه های دولتی

 

برای استفاده از روش ارسال مستقیم توسط مودی شما به سادگی می توانید از طریق نرم افزار دودوتا تمام صورت حساب های الکترونیکی خود را به موقع و در کمترین زمان و بدون هیچ واسطه ای به سازمان امور  مالیاتی ارسال نمایید.

بزودی رونمایی دودوتا  از افزونه ی سامانه مودیان

امکانات افزونه سامانه مودیان در دودوتا:

– ارسال صورتحساب به صورت مستقیم و بدون واسطه به سامانه مودیان

-امکان ارسال صورت حساب با الگوی ارزی به سامانه مودیان

-امکان مشاهده نتایج بعد از ارسال صورتحساب به کار پوشه

 – امکان دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی