آموزش جامع نرم افزار حسابداری دودوتا

آموزش ثبت فاکتور برگشت از فروش در نرم‌ افزار حسابداری دودوتا

در روند فروش کالا ممکن است گاهی کالای فروخته‌ شده دارای مشکل بوده یا معیوب و ناقص باشد و دارای کیفیت پایینی باشد یا اینکه بر اساس درخواست مشتری نبوده و درنتیجه مشتری کالای فروخته ‌شده را مرجوع نماید. در این صورت مشتری کالا را پس خواهد داد، کالا به موجودی انبار اضافه می‌گردد و فاکتور برگشت از فروش صورت می‌گیرد.

در نرم‌افزار اندرویدی حسابداری دودوتا جهت ثبت فاکتور برگشت از فروش باید از منوی اصلی نرم‌افزار، وارد قسمت خریدوفروش شده و گزینه فاکتور برگشت از فروش را انتخاب نماییم.

در ادامه ابتدا با کلیک بر روی + وارد برگه جدید ثبت فاکتور برگشت از فروش می‌شویم، در بخش گروه می‌توانیم از لیست گروه کالا و خدمات موجود، گروه موردنظر خود را انتخاب و در ادامه یا نام کالا را به‌صورت دستی وارد و یا آن را در لیست موجود جستجو نماییم. (با نوشتن فقط یک حرف از کالا، لیست کالا و خدماتی که حاوی حرف موردنظر می‌باشد نمایش داده می‌شود که می‌توانیم به‌راحتی کالای موردنظر خود را انتخاب نماییم).

با ثبت و انتخاب نام یک کالا، بارکد آن به‌صورت اتوماتیک ثبت می‌گردد؛ اما اگر بخواهیم از طریق بارکد، کالای مرجوعی را انتخاب نماییم باید با کلیک روی نشانگر بارکد از طریق نرم‌افزار بارکدخوان، دوربین گوشی را روی بارکد کالا قرار دهیم و بارکد را ثبت نماییم و در این صورت نام کالا و مبلغ فروش کالا که در اول دوره برای کالا تعریف نموده‌ایم مشاهده خواهیم کرد. در صورت کاهش یا افزایش مبلغ فروش، می‌توانیم مبلغ کالا را تغییر دهیم. با اعمال تخفیف تکی بر روی کالا، مقدار یا درصد تخفیف را وارد و شرح کالا و خدمات را برای کالا تکمیل می‌نماییم.

در صورت کلیک روی گزینه ویرایش کالا برگه‌ای شبیه ثبت کالا در اول دوره باز می‌شود که می‌توانیم گروه کالا، نام کالا، تعداد کالا، مبلغ خرید، مبلغ فروش، حتی تأمین‌کننده کالا، تاریخ انقضا کالا، نقطه سفارش، حداکثر مبلغ فروش، حداقل مبلغ فروش، واحد شمارش کالا و انتخاب عکس کالا را تغییر دهیم و تیک را تأیید نماییم.

با انتخاب گزینه حذف می‌توانیم کالای موردنظر را از لیست کالاهای خود حذف و همچنین در صورت انتخاب گزینه تصویر می‌توانیم تصویر کالای موردنظر را از گالری انتخاب نماییم البته اگر قبلاً عکسی را انتخاب نموده ایم در این قسمت با کلیک روی گزینه حذف آن را حذف نماییم. 

و در نهایت با انتخاب گزینه استعلام مبلغ می‌توانیم مبالغ قیمت‌های خرید کالا را مشاهده نماییم. در ادامه باید تعداد کالا، شرح کالا و مبلغ تخفیف را وارد و در نهایت تیک تائید را بزنیم

در برگه باز شده در قالب جدولی نام کالا، تعداد، مبلغ و جمع کل به‌صورت اتوماتیک ثبت شده که اگر کالای مرجوعی دیگری داشته باشیم با کلیک روی نشانگر + کالای بعدی را به ترتیبی که در بالا توضیح داده شده ثبت می‌نماییم، پس از انتخاب کالاهای موردنظر در صورت حذف یکی از ردیف‌های فاکتور، کالای موردنظر را انتخاب و آن را حذف می‌نماییم، همچنین می‌توانیم تعداد و مبلغ کالا را ویرایش نماییم و در صورت اعمال تخفیف بر روی کالا (تخفیف تکی کالا) ردیف موردنظر را انتخاب و در قسمت مربوطه مقدار یا درصد تخفیف را وارد سپس آن را ثبت و ذخیره می‌نماییم.

پس از ثبت تمامی کالاهای مرجوعی تیک تأیید را می‌زنیم و در برگه جدید تاریخ ثبت فاکتور، شماره فاکتور را وارد و از لیست مشتریان، فروشندگان و سهامداران، شخص موردنظر را انتخاب سپس صندوقی که دریافتی به آن افزوده می‌شود را انتخاب می‌نماییم. در قسمت بعدی امکان ثبت مقدار مبلغ نقدی، مبلغی که از طریق کارتخوان پرداخت می‌شود و مقدار مبلغ نسیه وجود دارد.

در پایان با کلیک بر روی تیک تأیید فاکتور برگشت از فروش ثبت می‌گردد.

در پایان با کلیک بر روی تیک تائید در برگه جدید فاکتور خرید موردنظر ثبت‌شده، قابل ‌مشاهده می باشد که در بالای فاکتور می‌توانیم یکی از سه شیوه نمایش فاکتور شامل نمایش گزارشی، نمایش میلی‌متری 80 و سایز A5 را انتخاب نماییم.

البته در سربرگ همین برگه گزینه ویرایش فاکتور و چاپ فاکتور وجود دارد که متناسب با فعالیت خود می‌توانیم از آن‌ها استفاده نماییم.

کلیپ آموزشی