banke soalat

پرتال آموزشی حسابداری دودوتا

آموزش ثبت فاکتور برگشت از خرید در نرم‌افزار حسابداری دودوتا 

 

در روند خرید کالا از تأمین‌کننده، ممکن است گاهی کالای خریداری‌شده مطابق با كالای درخواستي ما نباشد يا كالای دريافت شده معيوب باشد،  درنتیجه كالا به تأمین‌کننده برگشت داده می شود و در این صورت کالا از موجودی انبار کسر می گردد و سپس ثبت فاکتور برگشت از خرید صورت می گیرد.

در نرم‌افزار حسابداری دودوتا جهت ثبت فاکتور برگشت از خرید باید از منوهای داخل صفحه اصلی نرم‌افزار، وارد قسمت خریدوفروش شده و گزینه ثبت فاکتور برگشت از خرید را انتخاب نماییم.

در ادامه با کلیک بر روی + وارد برگه جدید ثبت فاکتور خرید می‌شویم.ابتدا در بخش گروه، می‌توانیم از لیست گروه کالا و خدمات موجود، گروه موردنظر خود را انتخاب و در ادامه نام کالا را به‌صورت دستی وارد یا آن را در لیست موجود جستجو نماییم.(با نوشتن فقط یک حرف از کالا، لیست کالا و خدماتی که حاوی حرف موردنظر می باشد نمایش داده می‌شود که می‌توانیم به‌راحتی کالای موردنظر خود را انتخاب نماییم.)

با ثبت و انتخاب نام یک کالا ،بارکد آن به‌صورت اتوماتیک ثبت می‌گردد اما اگر بخواهیم از طریق بارکد، کالا را انتخاب نماییم باید با کلیک بر روی نشانگر بارکد از طریق نرم‌افزار بارکد خوان، دوربین گوشی را روی بارکد کالا قرار دهیم و بارکد را ثبت نماییم که در این صورت به‌ طور اتوماتیک نام کالا و مبلغ خرید کالا را مشاهده خواهیم کرد. در صورت کاهش یا افزایش مبلغ خرید، می‌توانیم مبلغ کالا را تغییر دهیم، در صورت اعمال تخفیف تکی بر روی کالا، مقدار یا درصد تخفیف را وارد و شرح کالا و خدمات را برای کالا تکمیل می‌نماییم.

البته در کنار هر کالا وجود دارد که با کلیک روی آن برگه‌ای شامل گزینه‌های کاردکس، ویرایش، حذف، تصویر و استعلام مبلغ کالای موردنظر نمایش داده می‌شود، با کلیک روی کاردکس جزییات کالای موردنظر شامل وارده، صادره و مانده انبار نمایش داده می‌شود.

همچنین در صورت انتخاب گزینه ویرایش کالا ،برگه‌ای شبیه ثبت کالا در اول دوره نمایش داده می‌شود و می‌توانیم گروه کالا، بارکد کالا، نام کالا، تعداد کالا، مبلغ خرید، مبلغ فروش، حتی تأمین‌کننده کالا، تاریخ انقضا کالا، نقطه سفارش، حداکثر مبلغ فروش، حداقل مبلغ فروش، واحد شمارش کالا و انتخاب عکس کالا را تغییر دهیم و تیک را تایید نماییم.

با انتخاب گزینه حذف ،می‌توانیم کالای موردنظر را از لیست کالاهای خود حذف و در ادامه با انتخاب گزینه تصویر ،می‌توانیم تصویر کالا را از گالری  انتخاب نماییم ،در صورتی که قبلاً عکسی را انتخاب نموده ایم در این قسمت با کلیک روی گزینه حذف، آن را حذف  می نماییم و در نهایت با انتخاب گزینه استعلام مبلغ ،می‌توانیم مبالغ قیمت‌های خرید کالا را مشاهده نماییم.

در ادامه باید تعداد کالا، شرح کالا و مبلغ تخفیف را وارد و در نهایت تیک را تایید نماییم. در برگه باز شده در قالب جدولی نام کالا، تعداد، مبلغ و جمع کل به‌صورت اتوماتیک ثبت شده در صورتی که کالای مرجوعی دیگری داشته باشیم با کلیک بر روی نشانگر + کالای بعدی را به ترتیبی که در بالا توضیح داده شد ثبت می‌نماییم، پس از انتخاب کالاهای موردنظر در صورت حذف یکی از ردیف‌های فاکتور، کالای موردنظر را انتخاب و آن را حذف می‌نماییم، همچنین می‌توانیم تعداد و مبلغ کالا را ویرایش نماییم و در صورت اعمال تخفیف بر روی کالا (تخفیف تکی کالا)، ردیف موردنظر را انتخاب و در قسمت مربوطه مقدار یا درصد تخفیف را وارد نماییم سپس آن را ثبت و ذخیره نماییم.

پس از ثبت تمامی کالاها، تیک را تایید و در برگه جدید تاریخ ثبت فاکتور را وارد و از لیست مشتریان، فروشندگان و سهامداران ،نام شخص مورد نظر را انتخاب می‌نماییم ، در ادامه صندوقی که مبلغ کالا به آن اضافه می گردد را انتخاب نموده و در قسمت بعدی نحوه انجام معامله نقدی،کارت به کارت،نسیه را مشخص می نماییم .

در پایان با کلیک بر روی تیک تائید ،فاکتور برگشت از خرید ثبت می‌گردد.

خرید و فروش
خرید و فروش
خرید و فروش
خرید و فروش
خرید و فروش
خرید و فروش

[bbp-single-topic id=8394]