آموزش جامع نرم افزار حسابداری دودوتا

آموزش ثبت فاکتور خرید در نرم‌افزار حسابداری دودوتا

فاکتور خرید یک سند تجاری می باشد که از طرف مدیر واحد تجاری برای تأمین‌کنندگان کالا صادر می‌گردد و کالاها، مقادیر و قیمت‌های توافق شده برای کالا و خدمات خریداری شده را ثبت می‌نماید. ثبت فاکتور خرید یکی از پرکاربردترین اسناد در حسابداری می‌باشد و در واحدهای تجاری که کالا یا خدمات ارائه می‌دهند از این سند، استفاده‌های زیادی می‌گردد، درواقع فاکتور خرید جهت ثبت تمامی خریدها می‌باشد که در این صورت کالای موردنظر وارد انبار می‌گردد.

 

در نرم‌افزار اندرویدی حسابداری دودوتا جهت ثبت اجناسی که برای واحد تجاری خود خریداری نموده‌ایم، باید از منوی اصلی نرم‌افزار، وارد قسمت خریدوفروش شده و گزینه فاکتور خرید را انتخاب نماییم.

در ادامه بر روی گزینه + کلیک و در برگه بازشده ابتدا در بخش گروه می‌توانیم از لیست گروه کالا و خدمات موجود، گروه موردنظر خود را انتخاب و در ادامه یا نام کالا را به‌صورت دستی وارد و یا آن را در لیست موجود جستجو نماییم. (با نوشتن فقط یک حرف از کالا، لیست کالا و خدماتی که حاوی حرف موردنظر می باشد نمایش داده می‌شود که می‌توانیم به‌راحتی کالای موردنظر خود را انتخاب نماییم)

با ثبت و انتخاب نام یک کالا بارکد آن به‌صورت اتوماتیک ثبت می‌گردد؛ اما اگر بخواهیم از طریق بارکد کالای خریداری‌ شده را انتخاب نماییم باید با کلیک بر روی نشانگر بارکد از طریق نرم‌افزار بارکدخوان دوربین گوشی را روی بارکد کالا قرار دهیم و بارکد را ثبت نماییم که با این کار به‌صورت اتوماتیک نام کالا و مبلغ خرید و مبلغ فروش کالا که در اول دوره برای کالا تعریف نموده‌ایم مشاهده خواهیم کرد.

در صورت کاهش یا افزایش مبلغ خرید و یا فروش می‌توانیم مبلغ کالا را تغییر دهیم، در صورت اعمال تخفیف تکی بر روی کالا، مقدار یا درصد تخفیف را وارد و شرح کالا و خدمات را برای کالا تکمیل می‌نماییم.

در کنار هر کالا گزینه… وجود دارد که با کلیک روی آن برگه‌ای شامل گزینه‌های کاردکس، ویرایش، حذف، تصویر، و استعلام مبلغ کالای موردنظر نمایش داده می‌شود. با کلیک روی گزینه کاردکس جزئیات کالای موردنظر شامل وارده، صادره و مانده انبار نمایش داده می‌شود.

در صورت انتخاب گزینه ویرایش کالا، برگه‌ای شبیه ثبت کالا در اول دوره باز می‌شود که می‌توانیم گروه کالا، نام کالا، تعداد کالا، مبلغ خرید، مبلغ فروش، حتی تأمین‌کننده کالا، تاریخ انقضا کالا، نقطه سفارش، حداکثر مبلغ فروش، حداقل مبلغ فروش، واحد شمارش کالا و انتخاب عکس کالا را تغییر دهیم و تیک را تأیید نماییم.

با انتخاب گزینه حذف می‌توانیم کالای موردنظر را از لیست کالاهای خود حذف و در ادامه با انتخاب گزینه تصویر می‌توانیم تصویر کالای موردنظر را انتخاب نماییم. 

در صورت انتخاب گزینه ویرایش کالا، برگه‌ای شبیه ثبت کالا در اول دوره باز می‌شود که می‌توانیم گروه کالا، نام کالا، تعداد کالا، مبلغ خرید، مبلغ فروش، حتی تأمین‌کننده کالا، تاریخ انقضا کالا، نقطه سفارش، حداکثر مبلغ فروش، حداقل مبلغ فروش، واحد شمارش کالا و انتخاب عکس کالا را تغییر دهیم و تیک را تأیید نماییم.

در برگه باز شده در قالب جدولی نام کالا، تعداد، مبلغ و جمع کل به‌صورت اتوماتیک ثبت شده است. درصورتی‌که کالای دیگری خریداری کرده باشیم با کلیک بر روی نشانگر + کالای بعدی را به ترتیبی که در بالا توضیح داده شد ثبت می‌نماییم، پس از انتخاب کالاهای موردنظر در صورت حذف یکی از ردیف‌های فاکتور، کالای موردنظر را انتخاب و آن را حذف می‌نماییم، همچنین می‌توانیم تعداد و مبلغ کالا را ویرایش نماییم و در صورت اعمال تخفیف بر روی کالا (تخفیف تکی کالا) ردیف موردنظر را انتخاب و در قسمت مربوطه مقدار یا درصد تخفیف را وارد سپس آن را ثبت و ذخیره نماییم. پس از ثبت تمامی اقلام فاکتور خرید تیک را تأیید می‌نماییم.

در برگه جدید تاریخ ثبت فاکتور، شماره فاکتور را وارد و از لیست مشتریان، فروشندگان و سهامداران نام شخص موردنظر را انتخاب و در ادامه صندوقی که مبلغ خرید از آن کسر می‌شود را انتخاب نموده و نحوه تسویه فاکتور به‌صورت نقدی، نسیه و کارتخوان را تکمیل می‌نماییم و همچنین در صورت تخفیف کلی بر روی فاکتور در کادر تخفیف مبلغ تخفیف را وارد می‌نماییم.

در پایان با کلیک بر روی تیک تأیید در برگه جدید فاکتور خرید موردنظر ثبت‌شده، قابل‌مشاهده می‌باشد که در بالای فاکتور می‌توانیم یکی از سه شیوه نمایش فاکتور شامل نمایش گزارشی، نمایش میلی‌متری 80 و سایز A5 را انتخاب نماییم.

البته در سربرگ همین برگه گزینه ویرایش فاکتور و چاپ فاکتور وجود دارد که متناسب با فعالیت خود می‌توانیم از آن‌ها استفاده نماییم.

کلیپ آموزشی