آموزش جامع نرم افزار حسابداری دودوتا

آموزش صدور چک به سهامداران در نرم افزار حسابداری دودوتا

چک:

چک نوعی سند تاریخ‌دار و دارای ارزش مالی است که معمولاً جهت خرید در حال و پرداخت در آینده استفاده می‌شود، درواقع سندی است که شخص در قبال بدهی خود ارائه می‎دهد و تعهد می‎کند مبلغ معینی را در تاریخ مشخص به شخص طلبکار پرداخت نماید.

با توجه به اینکه امروزه چک یکی از مهم‌ترین اسناد مبادلات تجاری می باشد که به شکل گسترده‌ای از آن استفاده می‌‎شود. جهت مدیریت کلیه چک‌های دریافتی و پرداختی در نرم‌افزار حسابداری دودوتا از جمله دریافت چک، صدور چک، نقد کردن چک، خرج کردن چک، پس دادن چک، برگشت چک از قسمت نقد و بانک استفاده می‌ نماییم.

صدور چک:

صدور چک به این معناست که از دسته‌چک خودمان چکی را به سهامداران، فروشندگان، تأمین‌کنندگان کالا و یا بابت پرداخت هزینه‌ها تحویل دهیم و در تاریخ سررسید چک، گیرنده چک به بانک مراجعه نموده و مبلغ را از حساب ما برداشت نماید.

در نرم‌افزار حسابداری اندرویدی دودوتا جهت صدور چک به سهامداران از منوی اصلی نرم‌افزار وارد قسمت نقد و بانک شده و گزینه صدور چک را انتخاب نماییم.

در برگه بازشده سه گزینه فروشندگان، هزینه‌ها و سهامداران وجود دارد که با انتخاب گزینه سهامداران، از لیست موجود سهامدار موردنظر را انتخاب و در صورتی که شخص  موردنظر در لیست موجود نباشد با کلیک بر روی گزینه + می‌توانیم سهامدار جدیدی به لیست اضافه نماییم.

در مرحله بعد  شماره چک، مبلغ چک، تاریخ چک، بانک صادرکننده چک و توضیحی در مورد چک را ثبت می نماییم.

البته در صورت تمایل برای ارسال پیامک یادآوری سررسید چک در قسمت یادآوری و ارسال اس ام اس با کلیک بر روی فلش می‌توانیم تیک تنظیم یادآوری را فعال نماییم و در زیرمجموعه موجود تعداد روزهای مانده به سررسید چک، شماره تلفن همراه و متن پیامک را ثبت نماییم.

بنابراین، در روز سررسید چک به‌محض ورود به نرم‌افزار حسابداری دودوتا پیام موردنظر روی صفحه گوشی ظاهر می‌شود که داری سه گزینه ارسال اس‌ام‌اس، لغو عملیات و افزودن به پنل یادآوری است که با انتخاب گزینه ارسال اس‌ام‌اس پیامک مستقیماً به شماره‌تلفنی که قبلاً ثبت کرده‌ایم ارسال می‌گردد؛ اما با انتخاب گزینه افزودن به پنل یادآوری، پیامک در قسمت منوی پنل پیامکی در صفحه اصلی ثبت می‌شود و می‌توانیم از این طریق پیامک موردنظر ارسال نماییم با انتخاب گزینه لغو عملیات، ارسال پیامک موردنظر لغو می‌گردد.

در نهایت پس از تکمیل تمام بخش‌های موجود تیک را تأیید می‌نماییم و به‌این‌ترتیب چک موردنظر ثبت می‌گردد.